Ar-Ge'ye Dayanan Yüksek Nitelikli Bilgi Temelli Hizmetler
+90 312 442 89 39

CTEST – Bulut Temelli Test Yönetimi

Yazılım sistemlerinin harici testlerinin bulut üzerinden gerçekleştirilmesi sürecini yöneterek geliştirmek için bir alt yapı ürünüdür.

CTEST,  bulut üzerinde oluşturulacak olan test sunucularının oluşturulması, bu sunuculara test ayar dosyalarının yüklenmesi, test sunucularının eş zamanlı olarak çalıştırılması, değişik senaryolar kapsamında sunucularda dinamik davranış değişikliklerinin yönetilmesi, testler sırasında oluşacak olan hacimli ve kapsamlı kayıt dosyalarının merkezi olarak birleştirilmesi için gereken sistem programları içeren bir süittir. Tüm sistem programları Linux işletim sistemi üzerinde çalımaktadır.

Ayrıca bu sistem programlarının uzaktan yönetiminin sağlanması için web tabanlı bir arayüz geliştirilmektedir.

Sistemin değişik test türlerini yürütebilmesi mümkündür. Ancak öncelikli olarak bulut üzerinden gerçekleştirilmesi doğal olan yük, stres ve işlevsel testlerin bu şekilde gerçekleştirilebilmesi için gereken bileşenler geliştirilmiştir.

Dünyada yeni bir eğilim olan bulut üzerinden sistem testi konusunda araç eksikliği bulunmaktadır. Bu konudaki araç eksikliği yazılım üreticilerinin testlerini yüksek maliyetli biçimlerde gerçekleştirmesine neden olmaktadır. CTEST müşterilerimizin yazılım geliştirme süreçlerini daha nitelikli hale getirecek testlerin yönetilebilir maliyetler ile gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Diğer diller / Also in: İngilizce